03-6919793
דובנוב 10, ת"א
logo_dr haim kaplan and lilach kaplan

גלריית תמונות

המנתח בהא הידיעה? כן
לא במקרה ניסחנו כך את השאלה המופיעה בכותרת. כך בדיוק את צריכה להרגיש: שבחרת את ה-מנתח פלסטי. זה שהכי טוב לך, וזה שהכי מתאים לביצוע הניתוח הפלסטי שאותו את רוצה. ולמה כתבנו שאת צריכה למצוא את המנתח הפלסטי שיהיה הכי טוב לך, ולא את זה שהוא הכי טוב בכלל?
כי אנחנו מאמינים שזו ההגדרה המדויקת יותר. לא כל מנתח פלסטי מתאים לכל מנותחת, ובתהליך בחירת המנתח יש חשיבות רבה לתחושת הבטן שלך (גם אם היא לפני מתיחה). נכון שאת לא הולכת להתחתן איתו, וזה ממש לא אמור לשנות לך אם הוא נוחר בלילה ו/או מוכן לשטוף כלים, אבל כן חשוב שיהיה לך נוח איתו, שתרגישי שאת סומכת עליו, ושתדעי שהוא המנתח פלסטי שם בשבילך ולא רק במהלך הניתוח הפלסטי אלא גם לפניו ובעיקר אחריו.

האם זה מספיק?
ממש לא. עם כל הכבוד לתחושת הבטן – וכפי שאמרנו, יש לנו הרבה כבוד אליה – יש גם לא מעט פרמטרים אובייקטיביים שאת חייבת להביא בחשבון. חייבת? בהחלט כן. גם ניתוח פלסטי הוא ניתוח, וככזה גם לו יש לא מעט סיכונים וסיבוכים שאין שום סיבה שתסבלי מהם. אף אחד לא יוכל להבטיח לך הצלחה של מאה אחוזים – ואם מישהו מבטיח לך את זה, לכי משם, הוא משקר – אבל אפשר בהחלט להגיע למצב שבו רוב הדברים (כולל הסיכונים והסיבוכים) ידועים וברורים מראש.

מאיפה מתחילים?
מהתחלה. ובהתחלה צריך קודם כל שמות של מנתחים פלסטים מומלצים.

איך מוצאים אותם?
בכמה דרכים:

הדרך הפשוטה והבדוקה היא לשאול את מי שכבר עברה ניתוח פלסטי אם היא ממליצה על המנתח הפלסטי "שלה". את לא מכירה אף אחת כזאת? יש להניח שהחברות שלך כן מכירות, ואת בהחלט יכולה לבקש שישאלו בשבילך. אותה הטכניקה אפשר להפעיל על האמהות בגן ובבית ספר, השכנות, הקוסמטיקאית, ואפילו הנשים במספרה. בשלב זה כל מה שצריך זה לשאול, להתחיל לאסוף שמות ומספרי טלפון ולהצליב מידע: האם שמו של מנתח פלסטי מסוים עלה יותר מפעם אחת? האם שמו של מנתח פלסטי אחר נקשר שוב ושוב לניתוח פלסטי שאת רוצה לעבור?

דרך נוספת, שלכאורה נראית בטוחה ואמינה יותר, היא לשאול אחיות שעובדות בחדר ניתוח. למה דווקא אותן? משום שהן מכירות יותר מרופא אחד, משום שהן רואות את הרופאים בעבודתם, משום שיש להן כלי שיפוט מקצועיים יותר מאשר לך, ובעיקר משום שהן מרושתות טוב יותר.

את לא מכירה אחות חדר ניתוח? אבל חברתה של בת הדודה שלך כן, ושכנה מלמעלה מכירה אחות טיפת חלב שיש לה חברה טובה שמכירה את כל האחיות באסותא. האם אפשר בהחלט להצליב את המידע שמגיע ממנה עם זה שכבר אספת.

הערת אזהרה: באותה מידה שבה כדאי להיעזר בידע הפנימי שיש לאחיות חדר ניתוח, ממש לא כדאי לבקש את עצתם של רופאים אחרים. לא רופא השיניים שלך ולא רופא הילדים שלך וגם לא רופאת המשפחה שלך. למה? כי הרופאים מסודרים ב"קליקות". יש להם חברויות צפופות, מערכות יחסים של קח ותן, ואז, בלי שהם יתכוונו לכל רע, הם פשוט ימליצו לך על החברים שלהם. האם הם גם מנתחים מצוינים? מה הם יגידו לך, שלא? הרי הם חברים.


איך להתייחס למודעות פרסומת בעיתונות ו/או להופעה מוצלחת של מנתח זה או אחר בתקשורת? בזהירות. את מודעות הפרסומת האלה צריך לקרוא בתשומת לב, כולל השורות הקטנות, ולבדוק אם הן מפרסמות רופא מסוים או שכל מה שהם רוצים זה שתזכרי את שם המכון. שימי לב גם לתמונות ה"לפני ואחרי" במתפרסמות במודעות, ונסי לבדוק אם זווית הצילום, סוג התאורה והמרחק של המצלמה מהמצולמת זהים בשתי התמונות. במקרים רבים תגלי שמי שעבר את הניתוח זו התמונה ולא האישה המופיעה בה.
בעניין הרופא החתיך והמקסים שהתראיין אתמול בתוכנית האירוח, צריך לזכור שיחסי ציבור טובים והופעה כובשת אינם מעידים בהכרח על רמה מקצועית או על יכולת ניתוחית טובה. מצא חן בעיניך? הוסיפי את שמו לרשימה ובדקי.

איך בודקים?
קובעים פגישת ייעוץ, ולא שוכחים לברר בטלפון אם היא כרוכה בתשלום. במהלך הפגישה ינסה בוודאי הרופא להרשים אותך, לטעת בך אמון ולצרף אותך לרשימת המנותחות שלו. זה תפקידו וזה בסדר. התפקיד שלך במהלך הפגישה הזאת הוא לבדוק עד כמה המנתח הפלסטי הזה באמת מתאים לך.
לכן, וכדי למנוע שכחה עקב התרגשות או בלבול, כדאי שתקחי איתך את רשימת השאלות שמופיעה בהמשך. את יכולה כמובן להוסיף עליה שאלות נוספות שמעניינות אותך ושאנחנו לא חשבנו עליהן, אבל אל תצאי מהחדר לפני שיש לך תשובות לפחות לכל השאלות כאן.

איך להתחיל את הפגישה?
בתיאור מדויק ככל האפשר של מה שמפריע לך: הבטן? הקמטים? הירכיים? זה הזמן להגיד הכול. כדאי מאוד שתגידי גם מה היית רוצה שיקרה לך בעקבות הניתוח: אני רוצה בטן שטוחה, אני רוצה לרדת בשתי מידות בבגדים, אני רוצה פנים חלקים וזוהרים, אני רוצה רגליים רזות. חשוב מאוד שתבטאי את ציפיותייך בקול רם כדי ששניכם – גם המנתח וגם את – תוכלו לדעת אם מדובר בציפיות ריאליות.

בשלב הזה אמור המנתח הפלסטי להציע לך את מה שהוא רואה כפתרון המתאים. כלומר, לתאר בפנייך את הניתוח הפלסטי המועדף, את יתרונותיו וחסרונותיו (כולל פירוט הכאבים, מיקום הצלקת, הירידה בתחושה, מהירות ההחלמה וכמה זמן אמור הפתרון הזה להחזיק מעמד).
הקשיבי היטב לדבריו של הרופא, עצרי אותו אם משהו בדבריו לא ברור לך, ואז הפני אליו את השאלות שלך:

האם המנתח הפלסטי הוא מומחה בכירורגיה פלסטית?
אל תחשבי לרגע שמדובר בשאלה קלת ערך או פשוטה. במדינת ישראל מותר לכל רופא לבצע כל ניתוח. כן, כן. פרט לרופאי השיניים, שחייבים לעסוק ברפואת שיניים בלבד, אין אצלנו שום חוק שאוסר על רופא כללי או רופא משפחה, למשל, לבצע מתיחת פנים, כמו שעל פי החוק יכול גם כל מנתח פלסטי לבצע ניתוח מוח.
האם היית מסכימה שרופא העיניים שלך ינתח את לבך? אז למה שתסכימי שמישהו, שהוא אינו מומחה בכירורגיה פלסטית, ייגע בפנייך או בגופך?
כדאי שתדעי: התמחות בכירורגיה פלסטית אורכת שש שנים. תעודת המומחיות ניתנת רק בסוף התקופה ואחרי מבחן מסכם, שגם אותו צריך לעבור בהצלחה. כן, כדי להיות בטוחה שאת עומדת להפקיד (ולא להפקיר) את גופך רק בידיו של מי שמוסמך לכך, בקשי לראות את תעודת המומחיות שלו.

שימי לב: הבקשה הזאת היא לא רק לגיטימית אלא גם הכרחית, במיוחד במקרה של מכונים וקליניקות, שבדרך כלל מפרסמים את עצמם ולא את הרופאים שמנתחים אצלם. זאת ועוד: בתעודה שאת מחפשת צריך להיות כתוב "מומחה לניתוחים פלסטיים". המונח "מומחה לניתוחים קוסמטיים" הוא חסר משמעות מבחינה זו. אין מומחיות בניתוחים קוסמטיים, ולכן גם אין לכך תעודה רשמית, לא בארץ ולא בחו"ל. התעודות שעליהן מופיע "מומחה לניתוחים קוסמטיים" הן תעודות פרטיות.

כמה זמן הוא כבר מנתח פלסטי מומחה?
זו אחת הדרכים לבדוק כמה ניסיון יש לו. אם הוא רק עכשיו סיים את ההתמחות ופתח את הקליניקה, אולי כדאי שיצבור את ניסיונו על אחרות. יכול להיות שכך תפספסי רופא מצוין ומנתח מוכשר, אבל מה לעשות – לניסיון ולמיומנות יש חשיבות מכרעת בניתוחים בכלל ובניתוחים פלסטיים בפרט. מנתח פלסטי מיומן לא רק שולט יותר בטכניקה הניתוחית: הוא גם פחות מופתע מסיבוכים, ויש לו יותר ידע פרקטי שעוזר לו להתגבר עליהם.

כמה ניתוחים פלסטיים מהסוג שאת רוצה לעבור הוא ביצע?
אם התשובה שתקבלי תהיה מסוג "מאות" או "עשרות", בקשי פירוט מדויק יותר: מתי היה האחרון? כמה ניתוחים פלסטיים כאלה עשה בחודש האחרון או בשנה האחרונה? אין ספק שככל שהמנתח עשה יותר ניתוחים מהסוג שאת רוצה לעבור, כך את יכולה להיות יותר שקטה. אבל אם את עיקר הניסיון שלו הוא צבר במתיחות פנים ואילו את רוצה לעשות שאיבת שומן, כדאי לך לחפש מישהו אחר. נסי לשים לב למספרים שנשמעים לא ריאליים ולהתרברבות שנשמעת כאילו אין לה כיסוי.

באיזה סיבוכים הוא נתקל בניתוח מהסוג הזה?
חשוב שתדעי: אין רופא שלא נתקל בסיבוכים. זה חלק מהעניין. לכן, אם תשובתו של המנתח תהיה משהו בנוסח "לא היו לי סיבוכים", כדאי שתדעי שאו שהוא משקר (ואת לא רוצה להפקיר את גופך בידיו של אדם לא אמין) או שהוא כמעט לא מנתח (וגם אז, את לא רוצה להיות שפן הניסיונות שלו).

האם אפשר לראות תוצאות של הניתוח?
"בוודאי", יגיד הרופא ויפתח בפנייך את תיק התמונות שלו שכולל תצלומים של "לפני" ו"אחרי". אז ככה:
א. הסתכלי בתמונות, בכל התמונות, בתשומת לב.
ב. חפשי בניהן את אלה שהכי דומות לך או למצב של גופך.
ג. זכרי שמדובר בתמונות של הניתוחים הכי טובים שלו.

  • בקשי לשוחח עם מנותחת (אחת לפחות) שעברה אצלו אותו ניתוח בדיוק.
    כיוון שמדובר בבקשה שכיחה, יש לרופא בדרך כלל רשימה של כמה מנותחות לשעבר שכבר הביעו את הסכמתן לדבר עם מנותחות פוטנציאליות. אותן את יכולה לשאול הכול: איך הוא היה, איך הוא התנהג, ובעיקר – מה היא הרגישה, איך עברה עליה תקופת ההחלמה, כמה כאב, כמה זמן לקח כל שלב בהחלמה וכו'.

היכן מבוצע הניתוח?
האם בבית חולים? האם בקליניקה? ואם בקליניקה – האם היא מאושרת לניתוחים פלסטיים על ידי משרד הבריאות? לאישור של משרד הבריאות יש חשיבות מכרעת, וחשוב שתקפידי על כך. בדקי כאן, בספר הזה, אם המקום אכן נכלל ברשימת חדרי הניתוח הפרטיים שמאושרים לניתוחים פלסטיים. הרשימה שלנו מעודכנת לאוקטובר 2002. לכן, אם המקום שעליו מדבר הרופא אינו מופיע בה, שאלי אותו אם זהו מקום חדש, ואז בדקי באגף לרישוי מוסדות ומכשירים במשרד הבריאות בירושלים אם יש למקום אישור לביצוע ניתוחים פלסטיים. אם מדובר במקום ישן (או חדש) שאין לו אישור כזה, אל תסכימי לעבור שם ניתוח. אם את עומדת לעבור ניתוח שמחייב אשפוז, גם אם מדובר בלילה אחד בלבד, בררי מיהם הרופאים שנשארים שם לתורנות לילה.

האם הניתוח נעשה בהרדמה מלאה או חלקית?
אם יש לך העדפות אישיות בנוסח "רק בהרדמה מלאה" או "שום פנים ואופן לא הרדמה מלאה", המקום להעלות אותן הוא בפגישה הראשונה עם הרופא. כדאי לשמוע מה הוא חושב על רצונך ולוודא שאתם מסכימים לגבי סוג ההרדמה שתבוצע.

מיהו המרדים?
האם הוא מומחה בהרדמה? האם מדובר במרדים שהוא חלק מצוות בית החולים? האם את יכולה לבחור את המרדים?

בקשי לקרוא את טופס ההסכמה המודעת לניתוח שאותו את רוצה לעבור ועברי עליו עם המנתח.
כבר בשלב הזה? כן, כבר בפגישה הראשונה עם הרופא. קריאה של טופס ההסכמה במועד קרוב לניתוח לא מאפשרת עיון רציני ומעמיק בכתוב, ופוגעת ביכולת שלך להחליט בצורה הגיונית אם את אכן רוצה לעבור את הניתוח למרות הסיבוכים שמצוינים בטופס.

כמה עולה הניתוח?
ועוד שאלה: לא רק כמה זה עולה, אלא גם מה כולל המחיר שזה עתה נאמר לך. מחיר הניתוח אמור לכלול: שכר המנתח, מחיר הפרוטזה (אם יש צורך בה), חדר ניתוח, מרדים, אשפוז, מספר הביקורים אחרי הניתוח, תיקונים, שלב נוסף אם מדובר בניתוח רב-שלבי. גם על תנאי התשלום יש בהחלט מקום לדבר: אפשר בתשלומים? בכמה? יש הנחה על מזומן? מה גודלה? בעניין הכסף, כדאי שתדעי מראש שניתוחים פלסטיים הם עסק יקר. למה? יש להניח שזה כך משום שמדובר במותרות, ובטוח שבגלל חוקים של ביקוש והיצע. האם מחיר גבוה מרמז על גבוהה? לא תמיד ולא בהכרח, ואת בהחלט צריכה לעשות סקר שווקים גם בעניין המחיר. לעומת זאת, הביאי בחשבון שמחיר ניתוח זול במיוחד יכול להעיד על מנתח פלסטי פחות מנוסה, או על תנאי חדר ניתוח, ציוד ואשפוז פחות טובים. איפה עובר הגבול? בכיס שלך, ולכן את תחליטי מה אפשרי ומה ממש לא.

מה קורה אם צריך תיקון?
ולפעמים אכן צריך תיקון. בניתוחי אף, למשל, עשרה אחוזים מהמנותחים זקוקים לתיקון קטן כזה או אחר כדי להגיע לצורת האף הרצויה, וזה לא הניתוח היחיד שיכול להצריך מקצה שיפורים. מה מחירו של ניתוח תיקון? האם את אמורה לשלם עליו מחיר מלא, או רק את מחיר חדר הניתוח? את כל זה צריך לברר היטב וכבר בהתחלה.

עד כמה המנתח זמין לפני ואחרי הניתוח?
האם הוא מוסר לך את מספר הטלפון הנייד שלו ואומר לך שאפשר להשיג אותו בכל שעה? מה קורה אם יש בעיה בלילה של הניתוח או יומיים אחריו – למי את אמורה להתקשר? לאחות? למכשיר הביפר של הרופא (שיכול לענות עליו ויכול גם לכבות אותו) או ישירות אליו? בסופה של הפגישה, כשתצאי החוצה, בדקי קודם כול את הרגשתך: האם הרגשת נוח בחברתו של הרופא? האם את מרגישה שאת יכולה לבטוח בו? האם קיבלת תחושה שהוא השקיע בך מספיק זמן? בכל – אל תחליטי מיד. תני לעצמך זמן לחשוב על הדברים ששמעת, היפגשי עם עוד רופא אחד לפחות, בחני שוב את כל המידע שצברת, ובהצלחה.

איך לבחור מנתח פלסטי?